Maat 679 extreme2 pe Dacia Logan

Alarme , probleme , instalari , garantii

Maat 679 extreme2 pe Dacia Logan

Mesajde raducu26 » 11 Noi 2014 17:35

Am achizitionat de pe site un sistem de alarma auto maat 679 extreme 2. Va rog, daca se poate, sa ma ajutati cu o schema de montare....eventual sa imi explicati care sunt firele de la uch la care trebuie sa leg alarma....Multumesc frumos!
raducu26
 
Mesaje: 7
Membru din: 11 Noi 2014 17:11

Re: Maat 679 extreme2 pe Dacia Logan

Mesajde alarmistul » 12 Noi 2014 16:52

Spune unde nu te descurci si te ajutam cu placere.
Avatar utilizator
alarmistul
 
Mesaje: 154
Membru din: 07 Mar 2012 11:23
Localitate: Bucuresti

Re: Maat 679 extreme2 pe Dacia Logan

Mesajde raducu26 » 13 Noi 2014 11:18

Nu prea inteleg cum se face conectarea pentru functia de blocare a motorului si nici nu inteleg unde trebuie sa conectez contactorul pentru capota intrucat pe schema nu este pomenit nimic despre acesta. Firul pentru marsarier se instaleaza pe uch pe firele care vin de la contactul de pe cutia de viteze?Modelul de logan e care il detin este 1.4 Mpi din 2008 facelift varianta Ambiance.
raducu26
 
Mesaje: 7
Membru din: 11 Noi 2014 17:11

Re: Maat 679 extreme2 pe Dacia Logan

Mesajde alarmistul » 13 Noi 2014 16:22

partea de blocare motor nu prea conteaza la logan, ai cip in cheie si este mai sigur decat sa tai firul demaror de la contact.
Contactul de la capota se poate pune pe aripa, astfel incat, cand se inchide capota sa fie apasat, alarma este universala si in functie de masina se monteaza sau este montat de fabrica,,,
firul de marsarier il puteti gasi in prag pe firele care vin din spate, trebuie sa aveti +12v cand bagati in marsarier cu contactul pus.
Avatar utilizator
alarmistul
 
Mesaje: 154
Membru din: 07 Mar 2012 11:23
Localitate: Bucuresti

Re: Maat 679 extreme2 pe Dacia Logan

Mesajde raducu26 » 13 Noi 2014 17:11

Eu as vrea sa folosesc functia blocare motor totusi. Banui ca nu se intampla nimic daca tai firul .In caz ca se strica alarma port sa repar firul si sa revin la montajul initial, nu? Legat de contactorul de la capota, nedumerirea era referitoare la care fir de pe alarma trebuie sa il leg.... daca e acelasi fir la care se leaga si contactorii de la usi?Legat de firul de marsarier este vb de cel care duce +12v la becul care semnalizeaza mersul inapoi pe stopul spate?Imi puteti spune cum se comporta alarma corect conectata atunci cand se foloseste marsarierul?
raducu26
 
Mesaje: 7
Membru din: 11 Noi 2014 17:11

Re: Maat 679 extreme2 pe Dacia Logan

Mesajde alarmistul » 13 Noi 2014 18:53

daca se doreste blocare motor este ok, puteti taia firul demaror la contact si se leaga releul in serie ...se poate lega inapoi in caz de nevoie...
contact capota se leaga impreuna cu firul de usi
ptr marsarier raspunsul este DA
la mersul cu spatele avertizeaza sonor si luminos...
Avatar utilizator
alarmistul
 
Mesaje: 154
Membru din: 07 Mar 2012 11:23
Localitate: Bucuresti

Re: Maat 679 extreme2 pe Dacia Logan

Mesajde raducu26 » 14 Noi 2014 08:51

Imi puteti spune daca schema aceasta este corecta...http://www.loganclub.ro/forum/montare_a ... 64p26.html postul 514. Pentru conectarea firelor la releu imi spuneti daca e corect asa ?
- pinul 30 catre demaror
- pinul 86 + 87A catre start
- pinul 85 firul negru/galben de la alarma
- pinul 87 nefolosit
Multumesc frumos!
raducu26
 
Mesaje: 7
Membru din: 11 Noi 2014 17:11

Re: Maat 679 extreme2 pe Dacia Logan

Mesajde alarmistul » 14 Noi 2014 10:44

da, este corecta schema, acceasi o ai si in manualul alarmei...
Avatar utilizator
alarmistul
 
Mesaje: 154
Membru din: 07 Mar 2012 11:23
Localitate: Bucuresti

Re: Maat 679 extreme2 pe Dacia Logan

Mesajde raducu26 » 14 Noi 2014 16:27

Multumesc frumos. Inca o mica nelamurire as mai avea, legata de releul pentru deschidere portbagajului. Cum sistemul de alarma nu are prevazut acest releu as putea sa-l achizitionez eu de la un magazin de piese auto? Daca se poate lucrul acesta ce anume trebuie sa cer? Deasemena ar trebui sa achizitionez si un actuator pe care sa-l instalez intrucat masina nu are asa ceva pentru portbagaj. Stiu ca sunt mai multe tipuri(cu doua sau trei fire) si nu stiu ce ar trebui sa achizitionez petru a fi compatibil cu alarma pe care o am. Pentru actuator trebuie sa trag fire pentru + din fata sau am pe undeva prin portbagaj de unde sa leg....sau se alimenteaza de pe + care vine pe releu? Multumesc inca odata pt raspunsul promt pe care mi l-ati dat.
Referitor la optionale imi puteti da niste link-uri pt pager separat de telecomanda, senzor volumetric, si actuator pentru deschidere portbagaj care sa fie pt tipul asta de alarma sau compatibil cu el? M-am uitat pe site dar acolo link-urile ori nu duc catre produsul dorit ori nu duc nicaieri.
raducu26
 
Mesaje: 7
Membru din: 11 Noi 2014 17:11

Re: Maat 679 extreme2 pe Dacia Logan

Mesajde alarmistul » 15 Noi 2014 11:25

releul normal, seamana cu cel de blocare motor, sa aibe contact normal deschis, teoretic se gaseste la orice magazin de piese auto, electronice....
ptr deschidere portbagaj, butucul este cu buton (apesi pe el din ext sa deschizi haionul sau bagi cheia si se descuie) in functie de el iti pot explica cum se monteaza... in link ai motoras: http://www.auto100.ro/auto-accesorii-alarme-auto_32_actuator-inchidere-centralizata_174.html in abele cazuri trebuie sa tragi fir de + din releu ( portbagaj care se descuie cu cheia) sau 2 fire + si - daca ai portbagaj si apesi pe buton ptr deschidere..
Avatar utilizator
alarmistul
 
Mesaje: 154
Membru din: 07 Mar 2012 11:23
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Alarme

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron